Gorjenii, la un pas de semifinale!

ucb+targu+jiu la Euro universitarFoto: UCB la turneu

La turneul de fotbal din cadrul Jocurilor Universitare Europene (European Universities Games), organizate de European University Sports Association (EUSA), a 11-a ediție a European Universities Football Championship, desfășurată între 21-28 iulie, la Osijek, în Croația, campioana României, UCB Tg. Jiu, a fost aproape de semifinale.

Plasată în grupa C (au fost patru grupe, două de patru echipe și două de trei echipe, totalizând 14 echipe), formația gorjeană a început turneul cu o victorie, 1-0 cu University of Almeria (Spania), miercuri, 22 iulie. Golul a fost marcat de Cosmin Bârlan (520, după ce spaniolii rataseră un penalty. A doua zi, înfrângere, 0-2 cu University of Pamukkale (Turcia).

Clasamentul grupei C
1. University of Pamukkale     2      2      0      0      3-0      6
2. UCB Tg. Jiu      2      1      0      1      1-2      3
3. University of Almeria     2     0     0     1     0-2     0

Ieri, în sferturile de finală, românii au fost eliminați de Kuban State University (Rusia), la lovituri de departajare, 5-6, după 1-1 la finalul timpului regulamentar. Azi, de la ora locală 18 (19 în România), UCB joacă în turneul pentru locurile 5-8 cu University of Jyväskylä (Finlanda).