Viitorii ingineri ai Iașiului, ultimii romantici

Ca și anul trecut, când a obținut medaliile de bronz, echipa Universității Tehnice Gheorghe Asachi din Iași a onorat competiția într-un mod cu totul excepțional. Au venit, ca și în 2018, doar studenții, fără niciun cadru didactic. Dar o contribuție esențială pentru această deplasare au avut-o conducerea universității, care le-a pus băieților un microbuz, cu șofer, la dispoziție (și pentru ce distanță!), și Bogdan Budeanu, din cadrul instituției, persoana care a ținut mereu legătura, în aceste ultime ediții, cu Departamentul de Organizare al campionatului.

Viitorii ingineri din capitala Moldovei au avut un singur jucător legitimat în Liga a IV-a, câțiva în a V-a, dar cei mai mulți sunt doar studenți, nejucând nicăieri. În aceste condiții, prestația lor la turneu a fost una apreciată. Antrenorul campionilor de la UVT, Gabi Bîzoi, a considerat că ieșenii au pus mai multe probleme echipei sale decât adversarele întâlnite în Campionatul Județean Timiș. Iar UTI a fost la un pas de calificare, fiind aproape de lovitura decisivă în meciul cu UPET (scor 2-2)! Ar fi jucat, din nou, finala mică…

Conducătorul delegației a fost Florin Cibotariu, student în anul IV la Mecanică.