”Cazul Iași”. UTI, calificată la ”masa verde”!

Ieri, sub privirea lui Flavius Stoican, antrenorul care a dus pe CSM Politehnica Iași în play-off-ul Ligii I, s-au disputat prelungirile derby-ului ieșean, UAIC – UTI. Meciul fusese programat miercuri, în manșă unică, pe teren neutru, și se întrerupsese la finalul timpului regulamentar, la scorul de 3-3. A fost reluat ieri, de la ora 18.

Cele 30 de minute n-au avut istoric, studenții de la Cuza impunându-se clar, cu 5-0. Așadar, scor final, 8-3, după prelungiri.

Însă învingătorii au folosit un jucător care nu avea la el carnetul de student. A fost depusă o contestație, iar decizia Departamentului de Organizare al Campionatului a fost luată în această dimineață: 3-0 la ”masa verde” pentru cei de la Tehnică!

Fair-play, antrenorul UAIC, Cezar Honceriu (fost, timp de mai mulți ani, preparator fizic la CSM Politehnica Iași), a recunoscut justețea acestei decizii: ”Legea trebuie să primeze!”.

Astfel, UTI Iași este ultima echipă calificată la turneul final.