Rezultatele sferturilor. Șoc, gorjenii eliminați!

Ora 16: UPT Timişoara – UBB Cluj-Napoca 1-4 (stadion Știința) (sfert 1)

Ora 16: UTI Iaşi – UCB Tg. Jiu 2-1 (teren II Dan Păltinișanu) (sfert 2)

Ora 18: UPB Bucureşti – UVT Târgoviște 1-0 (teren sintetic Baza 2) (sfert 3)

Ora 18: UO Oradea – UVT Timișoara 0-2 (teren II Dan Păltinișanu) (sfert 4)

Echipele scrise cu bold s-au calificat în semifinale.

Două surprize în meciurile de azi. Una imensă, cei de la Tehnică Iași învingând pe UCB, care întotdeauna în ultimii trei ani s-a clasat pe podium! Studenții din capitala Moldovei au marcat golul victoriei în ultimul minut, după ce adversarii deschiseseră scorul! Elevii lui Daniel Chivu au însă o scuză: au fost doar 12 pe foaia de joc, singura rezervă fiind un portar, trecut însă ca jucător de câmp și intrat în joc în locul unui jucător accidentat.

O altă surpriză, eliminarea târgoviștenilor în fața politehniștilor din Capitală, într-un derby al fostelor capitale ale Țării Românești.

Gazdele de la UPT n-au rezistat clujenilor de la UBB (foto sus) decât până la pauză (0-1), golul lor venind când conturile erau definitiv încheiate, la 0-4.

În sfârșit, într-un derby al vestului și al sferturilor, Vestul timișorean a dispus de orădeni (foto jos).