Astăzi, zi de foc: se decid două calificate!

De la ora 17, azi, final în două serii.

În seria nord-ardeleană, mare derby la Cluj-Napoca, UTCN – UBB. Gazdele au nevoie de o victorie cu 1-0, 3-1 etc. pentru a-i egala la puncte pe cei de la Babeș-Bolyai și a obține locul 1 grație rezultatelor directe. (La 2-1 se califică UBB, datorită golaverajului general mai bun, precum și la scoruri gen 3-2, 4-3 etc., având în vedere că, în tur, Babeș-Bolyai a învins cu 2-1). Meciul va avea loc pe terenul din Parcul Sportiv „Iuliu Haţieganu”.

În seria munteano-olteană, cele două jocuri din ultima etapă aduc trei echipe cu șanse la turneul final. UCB Tg. Jiu – Universitatea Pitești și Universitatea Craiova – UVT Târgoviște. În orașul lui Brâncuși, ambele echipe speră. În caz de victorie, oricare dintre cele două team-uri este calificată indiferent de rezultatul din celălalt meci. În caz de egal, argeșenii sunt eliminați, iar gazdele termină lideri doar dacă Târgoviștea nu învinge în Bănie. Craiova e eliminată, iar dâmbovițenii au o singură șansă: victorie, coroborată cu o remiză la Tg. Jiu.