Finală de un nivel extrem de bun. UBB, al doilea titlu în trei ediții

Finală de un nivel extrem de bun pentru acest… nivel, ieri, pe Știința. Cele două echipe, timișorenii de la Vest și clujenii de la Babeș-Bolyai, au oferit o primă repriză foarte echilibrată, cu ocazii de ambele părți. Nu s-a înscris însă, la cabine intrându-se cu 0-0.

Meciul s-a disputat pe durata a 90 de minute, și nu 60, cum s-a întâmplat în restul turneului.

Până în min. 70, s-a mers cap la cap. Atunci, însă, ”oaspeții” au deschis scorul. Peste două minute, l-au majorat. În doar două minute, s-a făcut diferența. Târziu, în minutele de prelungire ale timpului regulamentar, când oricum nu prea mai conta, UBB a mai marcat o dată, din lovitură liberă.

Astfel, clujenii devin prima echipă care câștigă titlul pentru a doua oară, de la reinaugurarea competiției în noul ciclu, anual, în 2015. Redevin campioni după doi ani, la Timișoara, într-o finală cu deținătoarea ”en titre” a trofeului. Care cucerise campionatul anul trecut, la… Cluj-Napoca!